Přeskočit na obsah

Hypoxia extension 9a

Pro letošní rok jsem si stanovil jasný cíl, přelézt cestu obtížnosti 9a. 

Vyhlídnul jsem si pár cest. Některé ve Frankenjuře, něco v Alpách, ale i v domácích oblastech. Lezecká sezóna začala slibně. Ve Slovinském Ospu se mi po pár pokusech podařilo přelézt legendární klasiku Hysterija 8c+.

Na Slovensku, kde jsem jako doma, jsem měl z podzimu rozlezený otevřený projekt Hypoxia 9a. Cesta je v půlce rozdělená řetězem a první část je samostatné 8b. Po štandu následuje 4m bouldrová pasáž po malých lištách bez možnosti cvaknout expresku. Tyto 4 metry  odhaduji jako 8A+ boulder. Závěr je pak technické lezení náročné na přesnost a koncentraci.

Do Hypoxie jsem nahlédnul na podzim 2022, ale vůbec se mi nepodařilo vyřešit klíčovou pasáž, ba ani ji naznačit. Zlom nastal až koncem prosince, kdy teplota klesla k nule, skála byla suchá a já jsem našel řešení bouldru. K přelezu, ale bylo ještě daleko. 

23. dubna jsem do Hypoxie nastoupil s čistou hlavou a žádným očekáváním. Prostě jen tak. Spodní 8b jsem proběhl, vyklepal v restu, podržel mikro lišty a udržel skok do poslední malé lišty a v tu chvíli se vypla gravitace a já doletěl do madla, kde se dá sklepat – video. Závěr cesty jsem si vychutnal na max. Hypoxia extension 9a.

Sezóna 2023 je odstartována and lets go for another goal!!!